תפקידו של מנהל מוצר

מיקומו של מנהל המוצר בתפר שבין השוק לטכנולוגיה, נותן לו את הערך המוסף בזיהוי ההזדמנויות העסקיות שהן הבסיס לחזון המוצרי שעליו הוא מופקד
 
נהוג להגדיר את תפקיד מנהל המוצר כמי שאחראי על ניהול חיי המוצר משלב הרעיון ועד אשר המוצר הגיע לסיום חייו. הגדרה אחרת מציגה את מנהל נמוצר כמי שאחראי לשיווק המוצר דהיינו הכנתו לשוק ותמיכה באנשי המכירות במאמציהם להפיץ ולמכור את המוצר בשוק. הגדרה נוספת רואה את מנהל המוצר כאחראי לצד הפורמלי של פרוייקט הפיתוח ומלווה אותו עד סיומו.
 
כמובן שכל ההגדרות האלה ומן הסתם רבות נוספות, כולן נכונות ובמידה כזאת או אחרת מתארות את שילוב תחומי האחריות של מנהל המוצר כפי שבא לידי ביטוי בפועל בחברות שונות ובשווקים השונים.
 
ועם זאת ההגדרות הטכניות הללו אינן מתייחסות לערך המוסף העיקרי שמביא איתו מנהל המוצר מעצם היותו מצוי בתפר המאתגר שבין השוק וצרכיו ובין הטכנולוגיה ותוצריה. נקודת השקה זאת בין השוק לטכנולוגיה היא מרחב המחיה של מנהל המוצר ובו עליו לפעול בתנאים של אי וודאות שהרי זמן פיתוחו של מוצר חדש נע בין חודשים לשנים. מתוך האספקט הזה של מיקום מנהל המוצר בתווך בין שוק לטכנולוגיה, ניתן לראות את תפקידו כמי שמזהה את ההזדמנות העיסקית שנוצרת במפגש של שוק וטכנולוגיה. הזדמנות זאת תתורגם על ידו לחזון של מוצר, מיצוב תחרותי ואסטרטגיה שיווקית. וזאת כאמור בתנאי אי הוודאות המובנית בצורך לראות את הנולד.
 
ההגדרות הטכניות לעיל מתארות כיצד מנהל המוצר יוציא לפועל באופן מעשי את התובנות בדבר ההזדמנות העיסקית, אבל זיהויה ותרגומה לתכנית קונקרטית היא היא האקס-פאקטור שמייחד אותו בארגון. במובן זה, על מנהל המוצר לבחון כל פעילות במוצר שלו בהקשר העסקי והתועלת העסקית שתצמח ממנו לארגון.
 
יתר על כן, מטבע הדברים, כל חברה עסקית מוכוונת למצות את ההזדמנות העסקית שהטכנולוגיה והשוק פותחים לפניה. הגורמים השונים בחברה (הנהלה, מכירות, פיתוח, פיתוח עסקי ואחרים) כולם רואים בכך את אחד המפתחות העיקריים להצלחת החברה ומן הסתם גם הם פועלים לזהות הזדמנויות עסקיות ולמקסם תועלת עסקית. ועם זאת מנהל המוצר הוא זה שיש לו את הכלים המובנים, אופן החשיבה המתאים והרגישות כפולת הפנים לשוק ולטכנולוגיה. הוא זה שהארגון מצפה ממנו לבוא עם חזון מנוסח ודעה מנומקת היטב לגבי סיכויי הצלחת המוצר חדש. יתר על כן, היות וכל הארגון מוכוון למימוש ההזדמנות העסקית, מתבררת חשיבות תפקידו של מנהל המוצר מעל ומעבר למיקומו הפורמלי בהיררכיה של הארגון.
 
בראיה זאת של מנהל מוצר כמי שאחראי על מפגש שוק/טכנולוגיה בארגון, עליו לפעול באופן שוטף ויוזם מול הגופים השונים בארגון ומחוצה לו ולאסוף רעיונות ומידע שמתוכם יוכל לזהות את ההזדמנות העסקית החמקמקה ולגבש את החזון עליו יבוסס המוצר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s